top of page
Szukaj
arashisiemens

Czym jest tzw. "czarna tantra"?

Czarna tantra to kontrowersyjny termin, który nie ma jednoznacznej definicji. W różnych kontekstach może odnosić się do różnych praktyk lub filozofii. W niektórych dziedzinach ezoterycznych czy duchowych, czarna tantra może być utożsamiana z praktykami magicznymi, które wykorzystują energię s3ksualną w celu osiągnięcia duchowego rozwoju. Jednak termin ten może również być używany w kontekście okultystycznym czy ezoterycznym w związku z praktykami, które są postrzegane jako mroczne, tabu lub nieakceptowalne w niektórych tradycjach.

Warto zauważyć, że interpretacje i znaczenie terminu "czarna tantra" mogą się różnić w zależności od źródła oraz kulturowego kontekstu, dlatego zawsze warto zdobyć informacje z wiarygodnych źródeł w kontekście, w którym termin jest używany.

Termin "czarna tantra" nie ma korzeni w tradycji hinduskiej, z której wywodzi się tantra. Tantra jest systemem filozoficznym i duchowym, który rozwijał się w hinduizmie i buddyzmie. Głównym celem tantry jest osiągnięcie duchowego rozwoju poprzez praktyki, które obejmują medytację, mantry, rytuały, a także kultywowanie świadomości ciała, umysłu i ducha.

Termin "czarna tantra" zazwyczaj pojawia się w kontekście zachodnich interpretacji i praktyk ezoterycznych, gdzie może być używany do opisania pewnych praktyk związanych z magią, s3ksualnością czy okultyzmem.

Dla mnie, współcześnie czarna tantra sugeruje tantrę lewej reki, która dotyka aspekty tabu, rzeczy trudne, traumy i transformację rzeczy ciężkich, nie wypierając żadnych aspektów życia, akceptując, że nie wszystko zawsze jest piękne i reprezentacyjne.

W przeciwieństwie do nurtu new age, tantra nie wypiera istnienia chorób, śmierci i bólu a uznaje harmonię wszechświata, gdzie jest równowaga i wszystko ma swoje miejsce, dając zrozumienie i akceptację również ciężkim doświadczeniom. 🌒

"Wzorzec walki z tym, co niechciane lub zagrażające jest w naszej kulturze wszechobecny. Przyswajają go sobie dzieci, słuchając bajek o dzielnych rycerzach zabijających smoki. Jako dorośli posługujemy się nim w naszej codzienności - walczymy z chorobami, z własnymi słabościami, kobiety walczą nawet z celulitisem. Dlatego metoda karmienia swoich demonów jest nowym, wręcz rewolucyjnym podejściem. A gdyby tak zamiast walki ze sobą, wsłuchać się w siebie, "nakarmić" swoje wewnętrzne demony tym, czego potrzebują, żeby nie musiały torpedować naszego życia i siać w nim zamętu? "

(Opis medytacji tantrycznej)

-Tara mandala sangha

Na zdjęciu figura bogini Kali (dewanagari काली, trl. Kālī, dosł. rodzaj żeński wyrazu „czas”, trl. kālā) – hinduska bogini czasu i śmierci. Jedna z głównych postaci Śakti, żony Śiwy. Bywa też rozumiana jako „Pani Kosmosu” lub absolut, źródło zasad kosmicznych i wszelkich archetypów. Występują nurty hinduizmu, wprost utożsamiające formy bogini Kali ze stanami świadomości człowieka

Wysunięty język Kali symbolizuje jednocześnie twórczą, jak i destrukcyjną moc

KALI – BOGINI TRANSFORMACJI, DESTRUKCJI I TRANSCENDENTALNEJ ENERGII

Kali reprezentuje archetyp dzikiej kobiety w pełni skontaktowanej ze swoimi emocjami i własnym instynktem. To jest ta siła, jaką kobieta odnajduje w sobie podczas porodu, kiedy musi wydać z siebie ryk łączący ją z surową, zakazaną częścią siebie, która jest jak sama boska matka Ziemia.

W ikonografii przedstawiana jest w postaci wychodzącej z czoła bogini Durga, grzmiąca jak burza, z wirujący w dłoniach krwawym mieczem. Jest wysoce emocjonalną Boginią.


Magdalena Wróbel


68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page